Certification guide

Усім привіт!

У цій статті хотів би поговорити з вами про сертифікацію в Salesforce. Тут не буде інформації про те, де знайти релевантні моки до конкретного екзамену та на які теми потрібно звертати увагу. Таких гайдів у мережі і так достатньо. Мені б хотілося акцентувати увагу на “навколосертифікаційних” моментах. Починаючи з опису сертифікаційної моделі Salesforce та реєстрації на сертифікацію — і закінчуючи тим, що робити, якщо у тебе щось пішло не так на самій сертифікації і де можна подивитись, на яку кількість питань ти відповів правильно. Інформації багато, тому почнемо.

Перш за все, давайте почнемо з пояснення того, що таке система сертифікацій у Salesforce, які вони існують і в яку сторону можна професiйно розвиватись через призму сертифікацій.

У Salesforce існує сертифікаційна система, яка передбачає свій сертифікат на кожну сферу професійної діяльності в рамках еко-системи Salesforce. Добре це чи погано — питання риторичне; ми ж зосередимо свою увагу на схемі сертифікацій Salesforce і поглянемо, скільки є всього сертифікацій і основних шляхів розвитку спеціаліста в рамках Salesforce (посилання на оригінал).

Перш за все потрібно розуміти, що таке розділення на ролі як на схемі — дуже умовне. Воно більш-менш релевантне для західної Європи та США, але в Україні, та і не лише в Україні, дуже важко знайти “чистого” адміна, консультанта чи того ж девелопера. Усі ці сфери еко-системи Salesforce дуже тісно між собою пов’язані, а тому, якщо є бажання стати крутим Salesforce фахівцем, потрібно мати скіли в усіх вищенаведених областях.

На схемі видно, як багато є різних сертифікацій і їх кількість постійно зростає через розширення самого Salesforce. Навіть ця схема вже є не повністю актуальною і не бере до уваги декілька нових сертифікацій. Але вона дає загальне уявлення про масштаби та ймовірні шляхи розвитку спеціалістів. Основними сертифікаціями є Platform Developer I та Administrator, які є сертифікаційним базисом будь-якого спеціаліста у наших широтах. Після отримання цих двох сертифікацій вже починаються муки вибору, і з цієї відправної точки можна піти по різним сертифікаційним стежкам. Тут вже багато залежить від ваших уподобань та запитів від клієнтів. Але по своєму досвіду можу сказати, що досить великим попитом серед клієнтів користуються різні клауди (Experience Cloud, Sales Cloud, Service Cloud, Marketing Cloud) та наступний рівень адмінів i девелоперів - Advanced Admin та Platform Developer II відповідно. Це не значить, що інші сертифікації непотрібні: тут все залежить від клієнтів та специфіки проектів. Зараз, наприклад, велику популярність набирає JavaScript Developer I через розвиток LWC напрямку. Тому обирайте, базуючись на потребах клієнтів та до чого у вас більше лежить душа.

Ознайомитись з детальними вимогами до кожної сертифікації можна з офіційних джерел:
Список сертифікацій та вимоги до них.

З системою розібрались, тепер давайте розберемось, що нас очікує на самому екзамені. А очікують нас звичайні тести у кількості 60 штук (іноді буває 65 питань, де 5 — це питання з інших сертифікацій, які не впливають на фінальний результат, а потрібні для оцінки якості самих питань) англійською мовою. Тести є як з однією правильною відповіддю, так і з декількома. Питання вважається зарахованим, якщо вказані усі правильні відповіді. На тест дається до 2 годин, для різних сертифікацій по різному. Різний і прохідний бал, але в середньому це 65% правильних відповідей. Можу порадити лише уважно читати питання та не поспішати.

Як зареєструватись на сертифікаційний тест?

Якщо це перший ваш екзамен, то спочатку потрібно зареєструватись на цьому сайті. Після реєстрації вам потрібно буде створити свій біометричний профіль, щоб система вас могла верифікувати під час екзамену. Ось гайд, як саме потрібно його налаштовувати - гайд по налаштуванню біометричного профілю. Далі вам потрібно буде встановити програмне забезпечення на ваш комп’ютер з якого буде проходити сертифікація - гайд по встановленню програмного забезпечення. Після усіх цих маніпуляцій, ваша система буде готова до проходження сертифікації, i тепер справа лише за вами. Після підготовки до сертифікації — час бронювати таймслот під вашу обрану сертифікацію. Тут я теж не залишу вас без гайда - гайд по бронюванню сертифікації.

Від себе додам декілька нюансів. Перш за все, кожна сертифікація коштує від 200$. Деякі дорожче, в залежності від рівня. Також майте на увазі, що забукавши сертифікацію на певний час, безкоштовно ви можете її перенести більш ніж за добу до сертифікації. Якщо ж часу до екзамену залишилось менше ніж доба, то перенос екзамену буде вам коштувати 75$. Але бувають форс-мажорні ситуації, про які буде йти мова нижче і там перенос можна буде зробити безкоштовно). Також існує таке поняття як дисконт — з яким ваша сертифікація обійдеться вам дешевше. Отримати цей дисконт можна, відвідавши офіційні івенти від Salesforce як онлайн так і офлайн. Вставляється він на етапі підтвердження екзамену (див. скрін знизу). Не забудь натиснути на кнопку “Submit” та пересвідчитись, що купон дійсно валідний.


Далі поговоримо про час. Уважно перевіряйте, на який ви бронюєте сертифікацію. Ви букаєте час в обраному вами часовому поясі. Не перепутайте AM та PM. Це, начебто, елементарна річ, але я особисто знаю випадки, коли люди реєструвались на 12 AM/PM і потім не знали чи це обід, чи це ніч :slight_smile: Уважно читайте, на який саме екзамен ви реєструєтесь. Бо Marketing Cloud Consultant та Marketing Cloud Developer це два абсолютно різні екзамени.

При виборі екзамену у вас будуть 2 опції - onsite/online. Online - це здача екзамену з обраного вами місця (про нього ми ще поговоримо далі). Це може бути ваше робоче місце, мітинг рума чи зручне крісло вдома. Тоді як onsite - це здача з сертифікаційного центру у вашому місті. Тобто ви букаєте певний час сертифікації, і на цей час йдете в конкретне місце і здаєте вже з нього. Я ніколи не здавав таким чином, тому про якісь нюанси тут сказати не зможу. А ось про online скажу декілька слів. Ви можете здавати з будь-якого місця, але це місце має відповідати певним умовам. Ось тут детально розписаний покроковий гайд по запуску онлайн сертифікації. Нічого страшного там немає, просто прочитайте перед сертифікацією і виконайте усі умови і буде все добре.

Я на екзамені, але щось йде не так.

Іноді буває так, що екзамен не запускається з якоїсь причини. У мене таке бувало, коли я забував вимкнути фаєрвол або ж система давала збій на приймаючій стороні. Що робити в такій ситуації? Не панікуйте, просто напишіть про свою ситуацію у службу підтримки (див. скрін унизу) та перенесіть екзамен. Зазвичай вони йдуть назустріч і переносять екзамен на зручний для вас час безкоштовно.

Також може статись так, що ваш екзамен зупинять з якоїсь причини. Тоді з’явиться віконце чату і вам напишуть, що саме не так. Можливо вимкнений мікрофон, можливо ви сидите якось неправильно або ще десятки причин. Просто зробіть так, як вас попрохають, — і можете спокійно продовжувати екзамен.

Я натиснув на кнопку “Завершити тест” і отримав негативний результат.

Іноді, зірки стають таким чином, що екзамен не вдається скласти з першого разу. Що тоді робити? Перш за все, потрібно більш глибоко пропрацювати теми, де була допущена більшість помилок. Після вашого тесту вам на пошту прийде лист з результатами у відсотковому форматі по кожній з тем. Подивіться, по яким темам у вас найбільші прогалини у знаннях. Також дуже корисним тут може стати наступний сайт, який покаже ваш результат у кількісному форматі. Ви спочатку обираєте яку сертифікацію здавали, потім вносите свої результати з листа, і система підраховує на яку кількість питань ви відповіли правильно/неправильно (див. скрін унизу). І можна зробити певні висновки, на які теми потрібно зробити акцент при повторенні.

Після того, як ви повторно пройшли усі теми і готові знову підкорювати сертифікаційні вершини, вам потрібно перескласти сертифікаційний тест. Для цього ми реєструємось на тест аналогічно тому, як ми реєструвались вперше. Важливий момент: повторні здачі сертифікації коштують вдвічі дешевше. Тобто, якщо ви здавали іспит за 200$, то перескладання буде коштувати вам 100$. На перескладання аналогічно діють і дисконти.

Я натиснув на кнопку “Завершити тест” і отримав позитивний результат.

Вітаю вас, ви отримали +1 рядок до резюме :slight_smile: Тепер ви можете завантажити ваш сертифікат до мережі Linkedin, якщо є таке бажання. Завантажується він у відповідний розділ “Ліцензії та сертифікати” (див. скрін).

Здавши сертифікацію, ваша сертифікаційна діяльність не закінчується, а лише починається :slight_smile: По-перше, ви, скоріш за все, будете починати готуватись до нової сертифікації. А по-друге, вам потрібно буде мейнтейнити вже здобуті сертифікації. У цьому нам допоможе наш незамінний помічник - Trailhead.

У цій статті зовсім не йшла мова про цей ресурс, який ви обов’язково будете використовувати при підготовці до сертифікацій. Але тепер прийшла і його черга бути згаданим.
Ви маєте зайти на Trailhead і перевірити, до якого числа потрібно замейнтейнити ваші сертифікати. Це можна зробити через вкладку Credentials → Verify Certification → Certification Holders: Check Your Status (див. скрін унизу). Ви вносите свій імейл, який підв’язаний під ваш акаунт на вебасесорі, і вам на пошту прийде лист з графіком мейнтейна.

Далі ви можете перейти на вкладку “Maintain Certifications” і замейнтейнити ваш сертифікат. Це потрібно зробити до вказаної дати в листі. Мейнтейн - це просто трейл, який потрібно пройти. Зазвичай там є нові фічі, які були додані в нових релізах, і ви маєте ознайомитись з ними і відповісти на тести або ж зробити невелике практичне завдання.

На цьому все. І пам’ятайте, що сертифікація буде мати справжню силу лише в тому випадку, якщо підкріплена ґрунтовними знаннями :slight_smile:

12 Вподобань